Головна сторінка Карта сайту Контакти Пошук по сайту
Віктор Ваховський,
голова міської асоціації краєзнавців

Охорона здоров’я

Війна, що недавно закінчилася, залишила багато зброї та вибухонебезпечних предметів. Досить часто жертвами небезпечних знахідок були підлітки. З метою зберегти їх здоров’я завідувач хірургічним відділенням Еммануїл Борисович Замощин неодноразово виступав перед школярами та в місцевій газеті.

Дитячий туберкульозний санаторій у 1946 році містився в мальовничому куточку в оточенні соснових і дубових дерев. Після належного ремонту, санаторій прийняв на лікування 75 дітей. Для покращення харчування пацієнтів лікувальний заклад організував власне підсобне господарство, в якому були корови, свині та інша живність, вирощувалися овочі.

У листопаді 1945 року в Новограді-Волинському на вул. Пушкіна, у районі сучасної школи №4 відкрився Будинок дитини, де виховувалися малята віком від 1 до 4 років, більшість яких були сиротами. Маленькі і тісні приміщення були непридатними для проживання дітей, були відсутні допоміжні приміщення для господарства. Харчування дітей було незадовільним. Незважаючи на численні проблеми, у 1950 році у дитячому будинку виховувалося 135 дітей-сиріт.

Діти на медичному огляді у міській лікарні. Фото 1940-х років
Діти на медичному огляді у міській лікарні. Фото 1940-х років

Сфера охорони здоров’я у 1950 році включала 24 медично-санітарних установи, в тому числі: міжрайонну лікарню, поліклініку, дитячу поліклініку, тубдиспансер, вендиспансер, туберкульозний санаторій, аптеку, фавозний будинок, два Будинки дитини і санепідемстанцію.

У 1946 році розпочало свою роботу науково-медичне товариство. В ньому займалися 60 лікарів міста. Для членів товариства проводилися читання науково-популярних лекцій. Першу лекцію про нові етапи розвитку хірургії в роки Великої Вітчизняної війни прочитав лікар хірургічного відділу міської лікарні Е. Б. Замощин.

З метою попередження ракових захворювань у жінок при жіночій консультації міського відділу охорони здоров’я відкрили онкологічний профілакторій. Консультації проводилися у дворі міської поліклініки на вул. Радянській, 21.

За відсутністю автомашини лікарі і медсестри на виклики до хворих ходили пішки. Особливо складно працювалося черговим лікарям у нічний час. Незважаючи на труднощі, лікарі самовіддано боролися за життя людини. Особливо показовим є випадок, який стався з працівницею вантажної контори залізничної станції, яка тяжко захворіла. Потрібна була невідкладна операція та кваліфікована медична допомога. З Київської центральної залізничної лікарні був надісланий літак, на борту якого знаходився медперсонал і всі необхідні засоби для проведення операції, за участі і допомоги яких у медичній амбулаторії станції була проведена вдала операція хворій.

Особливо багато подяк отримував досвідчений лікар і чуйна людина Е. Б. Замощин. Його називали лікарем з великої літери.

У Новограді-Волинському районним комітетом Червоного Хреста, що містився на вул. Леніна, 3, (нині — вул. Шевченка), з 1 лютого 1948 року організована робота школи медичних сестер. Строк навчання становив півтора роки.

Джерело: Ваховський В. Соціалістичне будівництво у Новограді-Волинському / Віктор Ваховський // Новоград-Волинський. Історія міста. — Новоград-Волинський: НОВОград, 2010. — С. 435–611.


Коментарі

Наразі немає коментарів


Ви можете залишити свій коментар до цієї сторінки

  Ваше ім’я:
  E-mail (лише для зворотного зв’язку):
  Код (введіть число 47):
   

Увага! Всі коментарі публікуються лише піcля перегляду модератором.
Це не є цензурою, це лише захист від спаму. Сподіваємося на розуміння 😉