Віктор Ваховський,
голова міської асоціації краєзнавців

Спорт

Головним осередком спортивного життя був міський стадіон. Його будівництво стало цілою епопеєю. Рішенням від 29 березня 1947 року виконком Новограда-Волинського відвів земельну ділянку площею 4,5 гектари під стадіон біля пивоварного заводу, на території старого фруктового саду, в районі р. Случ на вул. Радянській, 65–67. Нескладні будівельні роботи були виконані за рекордні два місяці і навесні стадіон був готовий прийняти спортсменів. 25 травня 1947 року багато городян прийшли на спортивну арену подивитися або взяти участь у змаганнях з футболу, волейболу, баскетболу та легкої атле-тики. На той час стадіон представляв собою поле зі спортивними снарядами, які швидко вийшли з ладу, тому у 1950 році питання стадіону виникло в черговий раз. Було складено десятки проектів і планів, але територія, відведена під стадіон, залишалася пусткою — заростала бур’янами і навіть не була огороджена. Однак, 11 червня 1950 року, тут відбулася друга районна спартакіада сільської молоді, 1 жовтня 1950 року тисячі трудящих міста і сіл району прийшли сюди подивитися на традиційне свято пісні, яке перетворилось на «могутню демонстрацію животворного радянського патріотизму». «Воно явилось ще одним свідченням безмежної відданості трудящих рідній Вітчизні і любимому Сталіну».

Зрозуміло, що у важкі часи відбудови міста про плавальний басейн годі було і мріяти, тому всі змагання з плавання проводилися на річці Случ. Зокрема 19 липня 1947 року відбулася першість області з плавання, в якій взяли участь 15 спортсменів. 12 та 13 липня 1950 року в Новограді-Волинському відбулися обласні змагання з плавання, в яких взяли участь 20 плавців міста. Найкращих успіхів домігся представник команди Новограда-Волинського Шустов, який зайняв 6 перших місць, в т.ч. у плаванні брасом на 100, 200, 400 м, батерфляєм на 100 м і т.д. Чотири перших місця виборов новоградець Мордвинцев, який встановив 3 обласні рекорди.

Добровільне Товариство Сприяння Авіації

У місті працювало відділення Добровільного Товариства Сприяння Авіації (ДТСАВ), яке у 1949 році за високі показники у залученні широких мас трудящих в свої лави, обласним комітетом Товариства відзначено першим місцем з врученням перехідного Червоного прапора.

Джерело: Ваховський В. Соціалістичне будівництво у Новограді-Волинському / Віктор Ваховський // Новоград-Волинський. Історія міста. — Новоград-Волинський: НОВОград, 2010. — С. 435–611.