Віктор Ваховський,
голова міської асоціації краєзнавців

Спорт

Новоград-Волинський завжди пишався своїми спортивними досягненнями. У квітні 1951 року в Будинку культури проходили змагання на особисто-командну першість області з класичної боротьби, в яких взяли участь 35 борців. Спортсмени Новограда-Волинського вибороли перше командне місце, троє борців стали чемпіонами області в різних вагових категоріях. У місті з 10 червня 1951 року проходив перший обласний огляд фізкультурних організацій, в якому взяли участь біля 4 000 спортсменів міста і району. Змагання проходили як на стадіоні, так і на річці Случ. У цей день було встановлено 5 нових обласних і 12 міських рекордів

5 травня 1951 року через місто пройшли велоперегони сільських спортсменів України за маршрутом Львів — Київ. Змагання велосипедистів-колгоспників проводилися вперше в СРСР і цікаві тим, що спортсмени — члени добровільного спортивного товариства «Колгоспник» — змагалися за першість на гоночних веломашинах.

Навесні 1953 року біля клубу машинобудівного заводу споруджений спортивний майданчик, де були відведені місця для гри в баскетбол, во-лейбол та городки.

Найбільш демократичним і захоплюючим видом спорту завжди був футбол. Лише 1953 року збірна Новограда-Волинського зіграла з «Динамо» (Житомир), «Динамо» (Тернопіль), «Труд» (Київ), «Торпедо» (Київ), «Динамо» (Київ — дубль); «Хімік» (Москва), командою Переяслав-Хмельницького та іншими командами області та країни.

16 травня 1954 року понад 5000 новоград-волинців прийшли на стадіон подивитися футбольну зустріч першої команди товариства «Динамо» (м. Київ) і збірної команди нашого міста. В напруженій боротьбі збірна Новограда-Волинського виграла з рахунком 2:0. Літній сезон 1954 року був насичений. З нагоди 300-річчя возз’єднання України з Росією 31 травня 1954 року на міському стадіоні взяли спортивне свято, кульмінацією якого став футбольний матч між збірною міста і київським «Торпедо». Кияни перемогли з рахунком 4:1. 12 вересня пройшли молодіжні спортивні ігри, у програмі яких були змагання з легкої атлетики, волейболу, баскетболу та футболу.

Велоперегони вулицею Прорізною (з 14 квітня 1961 року — Гагаріна)
Велоперегони вулицею Прорізною (з 14 квітня 1961 року — Гагаріна)

Для якісного проведення спортивних змагань навесні 1954 року міський стадіон благоустроїли. Насадили багато молодих дерев, розбили алеї, привели в належний порядок баскетбольний і волейбольний майданчики, футбольне поле. Впорядкували бігові доріжки, збудували роздягальні з душем, встановили додаткові лави для глядачів, підготовили майданчик для гри в ручний м’яч. Активну участь в обладнанні стадіону взяли колективи лісозаводу «Київдеревпром», хлібозаводу та учні школи № 5. У 1955 році роботи на міському стадіоні були продовжені. Його розширення дало змогу обладнати дитячий спортивний майданчик. 15 травня 1955 року на стадіоні відкрилася спартакіада юних спортсменів, в якій взяли участь 700 школярів. У 1956 році в обласній спартакіаді спортсмени міста і району посіли третє місце. Близько 20 осіб захищали спортивну честь області на спартакіаді УРСР.

Велике спортивне свято було організовано в дні святкування 700-річчя Новограда-Волинського. У футбольний сезон 1957 року найсильнішою командою міста був «Буревісник» машинобудівного заводу. У травні команда зустрілася з командою майстрів класу «А» «Динамо» (Тбілісі) Незважаючи на підтримку декількох тисяч глядачів грузинам програли з рахунком 5:1. 21 серпня відбулася товариська зустріч з командою Миколаєва. Гості перемогли 2:1. 14 вересня зіграно матч «Динамо» (Кишинів) — «Буревісник» (Новоград-Волинський) Новоградські футболісти виграли з рахунком 5:2.

У листопаді 1958 року у міському Будинку культури почала працювати нова шахово-шашкова секція.

Перша обласна спартакіада 1959 року завершилася у березні. В особистому заліку чемпіонами області з підняття штанги стали 3 новоградці, причому А. Шушкін встановив новий обласний рекорд.

Останній рік десятирічки — 1960-й був не менш насичений спортивними змаганнями, ніж попередні. Два дні квітня тривали змагання з кульової стрільби, в якій взяли участь 65 спортсменів. Дощового дня 14 травня розпочався «Матч чотирьох міст» юнацьких команд з футболу. Боротьба між молоддю Новограда-Волинського, Коростеня, Житомира і Бердичева тривала декілька днів і завершилася 16 травня. Перемогли новоград-волинці. Два дні у Новограді-Волинському проходили обласні змагання школярів з плавання. Успішно виступили юні спортсмени міста, які завоювали усі перші місця.

У жовтні Новоград-Волинська дитяча спортивна школа оголосила прийом учнів в секції легкої атлетики, спортивної гімнастики, акробатики, баскетболу, футболу.

28 команд взяли участь у розіграші кубка області з футболу. У фіналі зустрілися «Шахтар» (Коростишів) та «Авангард» (Новоград-Волинський) З рахунком 2:1 футболісти Новограда-Волинського стали переможцями змагань. 10 листопада на міському стадіоні «Авангард» було відкрито 10-й ювілейний, осінній матч-фінал області з футболу, в якому команда Новограда-Волинського перемогла Бердичів з рахунком 4:2.

Добровільне Товариство сприяння авіації (ДОТСАВ)

15-го липня 1951 року на стадіоні відбулося масове гуляння на честь Добровільного Товариства сприяння авіації (ДОТСАВ) Присутні оглянули влаштовану комітетом Товариства виставку, серед експонатів якої були виготовлені юними авіамоделістами моделі літаків. Особливу увагу глядачів приваблювала скульптура парашутиста. Відбулося катання на літаках, які надіслав республіканський комітет ДОТСАВ.

Більше 300 членів Товариства взяли участь у районній спартакіаді, присвяченій 40-річчю комсомолу України, проведеній у липні 1959 року. Змагалися мотогонщики, велосипедисти, легкоатлети та стрільці, плавці і веслярі.

У 1960 році міський комітет ДОТСАВ провів стрілецькі змагання серед жінок, присвячені 8 березня. Найкращими виявилися спортсменки машинобудівного заводу. Близько тисячі членів ДОТСАВ взяли участь у спартакіаді, яка проводилася в червні 1960 року. У міському автомотоклубі ДОТСАВ відбувся черговий випуск слухачів — 94 юнаки отримали посвідчення шоферів 3-го класу.

Джерело: Ваховський В. Соціалістичне будівництво у Новограді-Волинському / Віктор Ваховський // Новоград-Волинський. Історія міста. — Новоград-Волинський: НОВОград, 2010. — С. 435–611.