Віктор Ваховський,
голова міської асоціації краєзнавців

Театр

Найбільш яскравою сторінкою в роботі Будинку культури була театральна діяльність. Тут пліч-о-пліч працювало два драматичних колективи — український і російський. Міський драматичний колектив у липні 1951 року показав новоград-волинцям оперу класика української музики композитора Лисенка «Наталка-Полтавка». Вистава йшла в супроводі оркестру народних інструментів. Наприкінці року — оперу Гулака-Артемовського «Запорожець за Дунаєм». Постановником та виконавцем ролі Карася був Новіков. У середньому театральні колективи готували та демонстрували глядачам 2–3 вистави у рік.

Наступного року в Будинку культури вперше створений молодіжний драматичний колектив. 28 березня 1957 року юні драмгуртківці виступили з першою виставою «Тимур і його команда». Набувши досвіду та підготувавши гарний репертуар, аматори сцени у складі 23 осіб були запрошені на гастролі у Білорусь. Виступи відбулися у Мозирі, Калинковичах та Єльську. Розділившись на дві групи, театрали грали одночасно у двох місцях. А у неділю давали три вистави.

Наприкінці 1957 року Міністерство культури УРСР і республіканський комітет профспілки працівників культури підвели підсумки республіканського огляду культурно-освітніх установ, присвяченого 40-річчю Великого Жовтня. За досягнуті показники у роботі диплом І-го ступеня і першу грошову премію в розмірі 10 тисяч карбованців було присуджено Новоград-Волинському Будинку культури ім. Щорса. У 1959 році при театрі запрацювала театральна студія. Декораціями, костюмами та реквізитом місцевим артистам допомагали київські театри.

Учасники народного театру Будинку культури ім. Щорса у виставі «Травнева ніч». Фото 1959 року
Учасники народного театру Будинку культури ім. Щорса у виставі «Травнева ніч». Фото 1959 року

Успішно виступав колектив на Всесоюзній сільськогосподарській виставці в Москві. Міністерство культури УРСР, відзначаючи успіхи, присвоїло йому почесне звання «Народний самодіяльний театр». З цієї нагоди наприкінці червня 1959 року відбувся урочистий вечір. Найбільш досвідченою учасницею театральної трупи була секретар-друкарка пивзаводу Настасія Кирилівна Ніколаєва, яка свою сценічну діяльність почала ще у 1919 році.

У січні 1960 року народний аматорський театр міста поставив виставу «Лісова пісня» за драмою-феєрією Лесі Українки. У постановці активну участь взяла міська музична школа. Під керівництвом її завуча О. Ю. Човганя був укомплектований симфонічний оркестр, для музичного оформлення вистави використана музика композиторів Б. Яновського і Н. Прусліна. На прем’єрі були присутні рідні поетеси, гості з Києва і Житомира. Відтоді «Лісову пісню» ставили понад 30 разів. У республіканському огляді-конкурсі вистава посіла перше місце та удостоєна честі бути показаною у Кремлівському театрі Москви.

Джерело: Ваховський В. Соціалістичне будівництво у Новограді-Волинському / Віктор Ваховський // Новоград-Волинський. Історія міста. — Новоград-Волинський: НОВОград, 2010. — С. 435–611.