Культурне життя міста
З особливою повагою новоград-волинці вшановували пам’ять Лесі Українки. У будинку, де народилася велика поетеса, наприкінці 1940-х — початку 1950-х років знаходилася міська Рада депутатів трудящих, а у 50-ті роки розміщувалися дитячі ясла. Щорічно в день її народження відбувалися масові заходи. Яскраво відбувалося святкування 26 лютого 1951 року. Понад 600 робітників, службовців та учнів шкіл міста зібралися з нагоди 80-річчя від дня народження видатної землячки. Від Спілки радянських письменників України на збори прибули двічі лауреат Сталінської премії, депутат Верховної Ради СРСР поет, академік Максим Тадейович Рильський, лауреат Сталінської премії, депутат Верховної Ради УРСР поет Андрій Малишко та поет Степан Крижанівський.
Максим Рильський (1895–1961) (крайній праворуч) та Андрій Малишко (1912–1970) (у центрі) серед новоград-волинців біля Палацу культури ім. Щорса. Фото 1950-х років
Особливий рік у житті Новограда-Волинського — 1957, рік 700-річчя першої писемної згадки про літописний Возвягель. З цієї нагоди в місті було створено оргкомітет, який у березні 1957 року звернувся до громадян і громадських організацій за допомогою у збиранні матеріалів щодо історії міста, зокрема книг, брошур, фотознімків, малюнків, історичних довідок, газет і журналів та спогадів старожилів. Матеріали просили надсилати на адресу Будинку культури ім. Щорса, який містився на вул. Леніна, 17. У травні була розроблена емблема свята. Апофеозом святкування 700-річчя міста була ювілейна сесія міської ради депутатів трудящих 19 грудня 1957 року, по її завершенні відбувся великий концерт.
У середині 1959 року в міському промкомбінаті був організований духовий оркестр, який складався з 12 музикантів-аматорів — робітників комбінату. 8 серпня оркестр вперше виступив перед колективом комбінату.
У 1958 році яскравою подією в культурному житті міста став фестиваль «Перша музична весна», який почався на міському стадіоні 29 червня. 2 липня гуляння молоді було перенесено на річку Случ, 3 липня — в міський парк. Зокрема, в Зеленому театрі, відбулося свято вишивки. 4 липня, проведено дійство під назвою «комсомольське весілля». Загалом фестиваль «Перша музична весна» тривав 7 днів і залишив у жителів міста гарні спогади.
Свято Івана Купала на Случі біля острівка. Фото 1950-х років
Народне свято Купали відбулося 15 червня. Після робочого дня на мальовничі схили Случі прийшли тисячі жителів міста. З різних боків линули звуки духових оркестрів. Із-за Житомирського мосту з’явився цілий караван святково прикрашених човнів. На них знаходились традиційні герої народних легенд і казок — водяний, лісовик, мавка та чорт. Поруч з ними — персонажі популярних літературних творів. На великих човнах — у повному складі духовий оркестр, баяністи, співаки-аматори. Імпровізований «десант» висадився на острівець. Дівчата, співаючи старовинні народні пісні, пустили віночки за течією та скупали водяного. Палали чотири великих вогнища, навколо них кружляла у хороводі молодь. Коли стемніло, загорілись факели, нічне небо освітили спалахи ракет.
Коментарі
Наразі немає коментарів