Віктор Ваховський,
голова міської асоціації краєзнавців

Кінотеатр ім. Щорса

Приємно розпочалися 1950-ті роки для районного відділу кінофікації — він виборов І-е місце серед кінотеатрів Житомирщини і отримав перехідний Червоний прапор. Старий кінотеатр знаходився на вул. Леніна в районі сучасного пам’ятника Леніну і міг вмістити не більше 300 глядачів. Його фойє прикрашало величезне панно під назвою «Сталінські новобудови комунізму». На екранах демонструвалися в основному ідеологічні кінокартини.

Найяскравішою подією в культурному житті міста стало відкриття кінотеатру імені Щорса. Його фундамент було закладено ще у 1930-ті роки. Перед війною споруда була практично готова до відкриття, однак війна та важкі роки відновлення народного господарства не дозволили завершити будівництво. Нарешті, 22 вересня 1951 року, о 19-й годині, відбулося урочисте відкриття кінотеатру ім. Щорса. Новий кінотеатр вражав архітектурою і величчю.

Кінотеатр ім. Щорса. Фото 1950-х років
Кінотеатр ім. Щорса. Фото 1950-х років

Зал для глядачів на 500 місць, просторе фойє, буфет, кімнати для відпочинку та ігор, танцювальний і читальний зали — все це приємно відрізняло кінотеатр від попередника. Відкриття кінотеатру значно поліпшило кінообслуговування новоградців: якщо у 1951 році було дано 1420 кіносеансів, на яких побувало 226 000 глядачів, то у 1952 році понад 400 000 глядачів відвідало 2676 кіносеансів. На 411 дитячих сеансах за рік побувало більше 60 000 учнів міських шкіл.

Кінотеатр працював рентабельно і утримував перехідний Червоний прапор обласного управління кінофікації. Одночасне демонстрування фільмів на екранах кінотеатру і 2–3 клубних сценах дозволило прискорити наближення їх до глядача і дати понад план 210 000 крб. Кіно було важливою складовою частиною педагогічного процесу.

Більшість шкіл підтримувало з кінотеатром тісний зв’язок. Вчителі шкіл організовували колективні відвідування учнями дитячих сеансів, влаштовували обговорення фільмів.

Річні плани виконувалися достроково. 28 жовтня 1952 року було подолано планку у 300 000 глядачів, колектив кінотеатру у Всесоюзному змаганні кінотеатрів виборов ІІІ місце і отримав премію Міністерства культури СРСР. У 1954 та 1955 роках успіх було повторено — за підсумками Всесоюзного змагання підприємств і організацій Міністерства культури СРСР колектив Новоград-Волинського кінотеатру отримував ІІІ всесоюзну премію. Стабільність у перемогах здебільшого залежала від особистості директора кінотеатру Георгія Мордковича Уриса, якого у 1933 році як здібного і ініціативного працівника висунули на посаду директора, де він беззмінно працював до самої смерті. За бездоганну роботу Г. М. Урис нагороджений трьома медалями «За трудову доблесть», значком «20-річчя кінематографії», почесним званням «Відмінник кіномережі» та іншими відзнаками.

З 1 липня 1954 року в усіх кінотеатрах країни запровадили нові, знижені ціни на квитки. Зниження цін у містах у середньому становило 18 %, у сільській місцевості — 20 %. На денні кіносеанси у містах, крім святкових і загальних вихідних днів, застосовувалася знижка в розмірі 30 %. Для юних глядачів вартість квитків на дитячі кіносеанси в містах була встановлена в 1 карбованець, у сільській місцевості — 50 коп.

Центр міста у 1950-ті роки
Центр міста у 1950-ті роки

У 1956 році кінотеатр ім. Щорса відзначений перехідним Червоним прапором обласного управління культури. З цього ж року почалося використання напівавтоматичного обладнання кіноапаратури.

Гарний подарунок місту до дня виборів, які відбулися 3 березня 1957 року, підготував колектив кінотеатру. За рахунок переобладнання читального залу, який практично не використовувався за призначенням, був відкритий малий зал на 100 місць. Весь монтаж апаратури працівники кінотеатру провели власноруч. З того часу в кінотеатрі щодня демонструвалися 2 фільми. За рік малий зал обслуговував до 400 000 глядачів. Крім двох залів кінотеатру фільми демонструвалися у міському саду і чотирьох клубах міста.

У 1958 році був проведений перший капітальний ремонт великого залу кінотеатру. Цього ж року кінопрацівникам району знову присудили третю республіканську премію.

Новим етапом у роботі кінотеатру став перехід на широкоекранне демонстрування фільмів, яке почалося у вересні 1959 року. У 1959 році в місті працювало дві кіноустановки, у 1960 року їх було вже 11.

Джерело: Ваховський В. Соціалістичне будівництво у Новограді-Волинському / Віктор Ваховський // Новоград-Волинський. Історія міста. — Новоград-Волинський: НОВОград, 2010. — С. 435–611.