Віктор Ваховський,
голова міської асоціації краєзнавців

Спорт

Наприкінці 1960-х років в районі сотого кварталу, до якого прилягали багатоповерхові будинки вулиць Волі і Кірова, споруджено спорткомплекс, що був розташований навпроти будинкоуправління № 1.

У місті в 1973 році нараховувалося понад 6 500 фізкультурників. До їх послуг було 8 спортивних залів, стадіон, 18 баскетбольних, 29 волейбольних і 12 легкоатлетичних майданчиків, 7 футбольних полів та плавальний басейн. Працювало 484 громадських інструктори. Було підготовлено два кандидати в майстри спорту: з плавання — ученицю СШ № 5 Наташу Сенчеву і з кульової стрільби — робітника машзаводу Миколу Багінського. Крім того, було 17 першорозрядників.

Велосипедний клуб

Мандрівка велосипедом — один з найпопулярніших видів спорту в Новограді-Волинському. У 1972 році Овсій Михайлович Лихолат за місяць проїхав 3 000 км за маршрутом Житомир — Крим. 30 червня 1973 року він разом з вчителем Городницької школи І. І. Савчуком виїхали за маршрутом Новоград-Волинський — Луцьк — Брест — Мінськ — Вільнюс — Таллінн — Ленінград — Москва — Київ — Житомир — Новоград-Волинський. 4105 кілометрів велотуристи подолали рівно за місяць, проїжджаючи в середньому за світловий день 160–200 км.

Члени велотуристичного клубу «Романтик» майстри спорту СРСР Володимир Гончаров, Овсій Лихолат та Володимир Гамма
Члени велотуристичного клубу «Романтик» майстри спорту СРСР Володимир Гончаров, Овсій Лихолат та Володимир Гамма

Одним із фундаторів велосипедного туризму в Новограді-Волинському був Олександр Георгійович Гершфельд, який у 1975 році, маючи за плечима 63 роки, подолав відстань у 14 000 км.

Виїхавши з Владивостока через Хабаровськ, Біробіджан та Читу, велосипедист оминув Байкал та доїхав до Якутська. За відсутності доріг, іноді їхав залізницею. Однак основний шлях до Москви подолав на велосипеді.

Аматорський туризм набув організованих рис, коли у грудні 1975 року було створено клуб туристів. Найбільш розвиненим його відділенням був велосипедний туризм. На той час велотуристи проїхали шляхами Криму, Кавказу та Карпат.

У 1975 році було вперше відкрито і туристський табір «Романтик». 200 учнів шкіл міста побажали відпочити в ньому.

Дитячо-юнацька спортивна школа (ДЮСШ)

Г.І.Пукас (праворуч) і В.І.Пукас (у центрі) у колі своїх вихованців. Фото 1980-х років
Г.І.Пукас (праворуч) і В.І.Пукас (у центрі) у колі своїх вихованців. Фото 1980-х років

У 1968 році у Новоград-Волинській ДЮСШ, яку очолював В. І. Пукас, відкрито відділення класичної боротьби. У 1973 році там займалося 70 осіб. Для тренувань був впорядкований зал, який містився в підвальному приміщенні щойно відкритого Палацу культури. Для збільшення висоти залу на один метр спортсмени вибрали ґрунт з усієї площадки розміром 12 на 24 метри. З’явився новий зал для занять борців, штангістів і боксерів. 3 вересня 1972 року вступив у дію спортивний зал Палацу культури.

Брати Георгій Іванович (майстер спорту) і Віктор Іванович Пукаси були тренерами з класичної боротьби. Станом на кінець 1973 року вони виховали 5 кандидатів у майстри спорту та понад 30 І-розрядників. Загалом у місті на початку 1970-х років було виховано 6 кандидатів у майстри спорту та майже 80 1-розрядників.

Джерело: Ваховський В. Соціалістичне будівництво у Новограді-Волинському / Віктор Ваховський // Новоград-Волинський. Історія міста. — Новоград-Волинський: НОВОград, 2010. — С. 435–611.