Історія Музею
Історія будинку
Група науковців та старожилів міста біля будинку, де народилась Леся Українка, 1929 р.
Цей «невеличкий домочок» сім’я Косачів наймала у міщан Степаніди та Андрія Окружків упродовж 1870–1873 років.
28 червня 1928 року Ольга Петрівна Косач (Олена Пчілка), будучи членом-кореспондентом ВУАН, отримала від Академії наук відрядження з науковою метою до міста Новограда-Волинського. Приїхавши у місто, вона відразу розшукала будинок Окружків і порадувалася, що він живий. Ось як згадує у спогадах про відвідини будинку, де народилася Лариса Косач, сестра Ольга Косач-Кривинюк:
«1928 року літом я з матір’ю була в Звягелі. Ми знайшли дім Окружка, і в ньому мати моя показала ту кімнату, де народилася Леся. Мій син Михайло Кривинюк, шо теж був з нами, сфотографував (з доручення Музею діячів українського мистецтва і науки) той дім з різних боків і деякі звягельські краєвиди. Малярка Віра Олексіївна Волянська (онука Михайла Федоровича Комарова) їздила з нами до Звягелю і намалювала олійними фарбами дім Окружка і тушем стародавню українську деревяну церковцю з «опасанням» (ганок навколо церкви), яку добре памятала Леся.
Лесина племінниця, дочка їі сестри Ізидори, Ольга Борисова 1928 року намалювала олійними фарбами ту кімнату в домі Окружка, в якій народилася Леся. Казали нам пізніше звягельчани, шо на домі Окружка після тих наших одвідин і за вказівкою матері нашої прибито меморіальну дошку про те, шо там народилася Леся Українка».
Роман Якович Герасимчук
Зі спогадів Романа Яковича Герасимчука, який проживав у цьому будинку у 1924–1932 роках: «В час мого проживання в 1928 році у червні місяці з’явилася до нас старенька жінка з двома юнаками — хлопчиком і дівчиною, очевидно внуками, назвала себе матір’ю Лесі Українки і попросила дозволу приходити до нас два-три дні, як вона висловилась, відпочити по парі годин. Прохання її задоволено було нами з приємністю.
В часи її перебування у нас за чашкою чаю в розмові вона сказала: «От я за власним смаком обрала будинок, що належав міщанину Окружко над річкою Случ, куди ми переселилися, з вікон якого відкривався чудовий пейзаж і річка та зелений парк поміщика Мезенцева… Оглянувши приміщення, вона зупинилася в кімнаті, де була наша спочивальня, в якій стояв комод під вікном, по боках дві кроваті, а з боку гардеробна шафа, вона сказала, що отака мебля була і у нас, у цій спочивальні, і тут родилася Леся…».
Як і тоді красуються береги рідної Случі, тихесенько ошатний будиночок стоїть. Лише наша Леся назавжди залишила «прекрасну колиску своїх страждань», щоб навічно поселитися в серцях людських.
Будинок, в якому народилася Леся Українка. Фото в журналі «Нові дні», травень 1959 р.
Історія музею
Історія музею бере свій початок від 1 серпня 1963 року, коли з нагоди 50-річчя з дня пам’яті Лесі Українки у будинку № 94 по вул. Карла Маркса відкрили музей-бібліотеку і встановили погруддя поетеси. Бібліотека була філіалом міської дитячої бібліотеки № 2.
Музей-бібліотека Лесі Українки
Ініціаторами заснування музею стали громадськість міста і шанувальники творчості Лесі Українки. Першим керівником була Челядіна Світлана Олексіївна, після неї — Іванова Ольга Андріївна. З 1965 по 2023 рік Музей очолювала Віра Омелянівна Римська.
До 1970 року музей існував як народний, експозиція будувалася на фотознімках і документах.
Експозиція якого розміщувалася в шести невеликих кімнатах. Фонди музею — це ксерокопії та фотокопії. За вісім років його відвідало 52 674 особи, проведено 1163 екскурсії.
У книзі відгуків відвідувачі залишали свої враження про відвідування музею.
О. Гончар, Л. Дмитренко, В. Канівець, М. Олійник, Василь Фольварочний, М. Клименко, Василь Большак. 1969 р.»
Наближався славетний ювілей — 100-річчя від дня народження Великої Українки. Постановою Ради Міністрів УРСР від 20 лютого 1970 року МЗ 112 створено ювілейний комітет з підготовки та відзначення сотої річниці від дня народження Лесі Українки. Згідно з наказом Міністерства культури від 11 вересня 1970 року створено літературно-меморіальний музей на правах відділу Житомирського обласного краєзнавчого музею.
На фасаді будинку встановили меморіальну дошку (авторка Галина Кальченко), на подвір’ї — скульптурне погруддя поетеси (авторка Валентина Дяченко). Урочисте відкриття музею відбулося 26 лютого 1971 року. У цей день Анатолій Софронов та Олесь Гончар посадили біля музею дуб і березу, які ростуть й донині.
В ці дні земля Новограда-Волинського щиро вітала гостей з усіх кінців світу, зокрема: з Києва — Олеся Гончара і Володимира Канівця, з Росії — Анатолія Софронова, з Білорусі — Євдокію Лось, із США — Юрія Косача, з Канади — Марію Скрипник, з Німеччини — Гюнтера Штейна та багатьох інших гостей.
У книзі відгуків Юрій Косач, племінник Лесі Українки, залишив такий запис:
Юрій Косач з Нью-Йорку, США».
Учасники урочистостей на честь 100-річчя від дня народження Лесі Українки біля будинку в м. Новоград-Волинському Житомирської області, в якому народилась поетеса. Лютий 1971 р.
В експозиції меморіального будинку представлено документи, картини, фотознімки, книги, меблі, рушники, особисті речі родини та її оточення, що відтворюють атмосферу життя сім’ї Косачів у Новограді-Волинському.
Літературну експозицію розміщено у кімнаті — добудові 1903 року, зробленій Вейкером, винокуром поміщика Б. С. Мезенцева. У ній представлено матеріали про життя і творчість Лесі Українки. Цінними є прижиттєві видання творів поетеси.
Проходили роки, святкувалися ювілеї. Проводилися літературні зустрічі з рідними, знайомими і близькими родини Косачів, з лесезнавцями, письменниками, творчою молоддю краю. Збагачувалися фонди музею, відкривалися нові сторінки життя і діяльності Лесі Українки, вшановувалася пам’ять поетеси. Виникла необхідність створення відділу вшанування пам’яті Великої Українки. Рішенням Новоград-Волинської міської ради народних депутатів від 6 березня 1985 року № 99 було відведено під музей Лесі Українки частину будинку на вулиці Карла Маркса, 92. Іншим рішенням від 3 вересня 1988 року повністю відселено мешканців з будинку, усі його приміщення передано музеєві. Тут, де колись проживали господарі Окружки, було розміщено експозицію вшанування пам,яті геніальної письменниці «Серед живих жива», яка сполучена перехідною галереєю з будинком Лесиної пам’яті, який молоде подружжя Косачів наймало у добродія Окружка.
Другий корпус музею (перебудований колишній будинок Окружків)
У 1992 році художники В. Іванов і Г. Кирилов створили діораму «Лісова пісня».
В окремому залі відділу вшанування, літературній світлиці, відбуваються музейні заходи і виставки. Традиційним є літературно-музичне засідання «Плеяда паростків Лесиного краю», започатковане у 1972 році.
Наукову допомогу у відтворенні Лесиної домівки надавав Інститут літератури НАН України ім. Т. Г. Шевченка: Мірошниченко Л. П., Третяченко Т. Г., Диба А. Г., Гальченко С. А., Скупейко Л. У., Жулинський М. Г., Штонь Г. М. Оформляли експозицію художники-декоратори В. Іванов, Г. Кирилов, С. Раєвський, П. Чайка, В. Прищенко, С. Кисляченко, А. Задорожний, К. Камишний, В. Шкуринський, Ю. Каргаполов.
Музейна експозиція оновлювалася у 1990-х роках.
8 лютому 2018 року Верховна Рада прийняла постанову «Про відзначення 150-річчя від дня народження Лесі Українки». У плані заходів щодо урочистого відзначення цієї події на державному рівні Кабінету Міністрів України рекомендовано передбачити низку заходів, серед яких — здійснення реконструкції та розширення площі літературно-меморіального музею Лесі Українки.
До 150-річного ювілею Лесі Українки у музеї провели поточний ремонт приміщення, прилеглої території і реекспозицію меморіальної частини. Участь в оновленні і оформленні експозиції брали наукові співробітники Музею Лесі Українки, Роман Насонов (директор Житомирського обласного краєзнавчого музею), Юлія Каплун (заступник директора з наукової роботи), О. Бердичевський (заступник директора з господарської частини), Анатолій Гайдамака (Заслужений художник України) та інші.
В ході реекспозиції були ліквідовані і наразі не відновлені виставки відділу вшанування пам’яті Лесі Українки.